Story of plants


Myšlenka živých obrazů mě poprvé napadla v létě roku 2020, kdy jsem brouzdala v hlubokých lesích nedotčené přírody Beskyd. Vlastně za všechno může kapradí! Courala jsem po lesních cestičkách a najednou mi zrak padl na krásnou mini-alej (nevím, jak jinak to popsat) kapradin podél lesní cesty. Zarazila jsem se, pozorovala a v hlavě mi běželo něco jako: ,,cože tolik kapradí najednou?" A pak se to stalo! Moje stará dobrá fantazie se probrala z rozjímání a propojila pár informací a já najednou v duchu uviděla obraz mandaly, který jsem měla zrovna rozmalovaný, s kapradinami umístěnými po horizontu obrazu. Zarazila jsem se podruhé. Lepit kapradí na plátno? To mi přišlo dost ujeté. Ale poslechla jsem intuici a (snad mi ochránci přírody prominou) utrhla si pár kapradin. Když pak i poslední liška v Beskydech dala dobrou noc, začala jsem přemýšlet, vymýšlet a experimentovat. Ze všech těchto experimentů vznikl tento první Živý (i když napoprvé spíše sušený) obraz.

Jako dobrý, ale pořád se mi to úplně nezdálo. A hle! V té době se u mě jakoby náhodou zabydlela moje první kokedama. Vznikla láska na první pohled a už to bylo jasné. Další obrazy jsem začala doplňovat zelenými rostlinkami všeho druhu v podobě kokedam a následně jsem začala experimentovat i s aerárii a vzdušnými rostlinami. 

Ten první obraz s kapradím jsem nakonec neprodala a dodnes zdobí náš obývací pokoj. Jak bych taky mohla prodat tu zelenou rebelku, která ,,za všechno může"!

Za fotografie Živých obrazů vděčím šikovnému fotografovi Martinovi Svobodovi. 

Plant art